Osteoartróza

CO JE TO?

Osteoartróza kolenního kloubu je nejčastější onemocnění na světě, bolí a navíc snižuje hybnost kolene. Každý druhý člověk nad pětašedesát let věku trpí osteoartrózou kolenního kloubu, mezi postiženými je navíc mnoho mladších lidí, například kvůli intenzivnímu sportování. V České republice je artrózou postiženo 12 % populace, což je zhruba 1,3 milionu pacientů. Riziko stoupá s věkem a nadváhou, důležitým faktorem je i dědičnost nebo případné zranění. Osteoartróza postihuje kromě kolen nejčastěji kyčelní klouby, drobné klouby rukou a páteř.

CHRUPAVKA

Ve zdravém koleni se nachází chrupavka, která je obklopena kloubní tekutinou nazývanou synoviální tekutina. Ta chrupavku chrání a zároveň tlumí nárazy. Chrupavka, která pokrývá a chrání kloubní hlavice (zakončení kosti, které je součástí kloubu), se postupně opotřebovává. Synoviální tekutina, která  také „maže“ klouby, vypovídá při námaze kolene službu a ztrácí schopnost absorbovat šoky způsobené nárazy, pohybem, zátěží.  Kloubní hlavice se mohou začít o sebe třít, což způsobuje bolest, ztuhlost a ztrátu rozsahu pohybu.

PŘÍZNAKY OSTEOARTRÓZY

Artróza se obvykle vyvíjí pomalu a v průběhu času se postupně zhoršuje.  Pacient pociťuje změny na základě intenzity příznaků. Postihuje jedno nebo obě kolena současně.  Příznaky mohou zahrnovat bolest nebo ostré bodání při pohybu (a dokonce i bolest v klidu), tuhost po období odpočinku, otoky kloubu  nebo ztrátu funkce či rozsahu pohybu. 

STUPNĚ OSTEOARTRÓZY KOLENNÍHO KLOUBU

 • Zdravý kolenní kloub
  • Povrch chrupavky je hladký, chráněn kloubní tekutinou
 • Mírná osteoartróza
  • Povrch chrupavky kolenního kloubu se začíná narušovat, začínáme pociťovat bolesti při cvičení a krátkou ranní ztuhlost
 • Střední osteoartróza
  • Opotřebování kloubní chrupavky, kloubní tekutina ztrácí svoji schopnost, objevují se kloubní výrůstky, pohyb je bolestivý
 • Těžká osteoartróza
  • Vymizení kloubní štěrbiny, deformace kloubních konců kostí, výrůstky-osteofyty, patologické postavení kloubu

JAKÉ JSOU MOŽNOSTI LÉČBY OSTEOARTRÓZY?

Pokud vám byla diagnostikována osteoartróza kolenního kloubu, budete muset pravidelně navštěvovat svého lékaře, aby vám pomohl se zmírněním bolesti kolene. Zeptejte se lékaře na možnosti léčby, které povedou ke snížení bolesti a zvýšení vaší schopnosti vykonávat každodenní činnosti.

Změna životního stylu  

 • Mírné cvičení a/nebo fyzikální terapie mohou pomoci posílit vaše svaly a zvýšit pohyblivost.
 • Pokud máte nadváhu, doporučuje se snížit hmotnost a tím snížit zátěž na kolenní klouby.

Léčebná terapie

 • Perorálně podávaná analgetika, jako paracetamol, ibuprofen a další nesteroidní protizánětlivé léky, mohou poskytnout úlevu od bolesti. Neměly by se užívat dlouhodobě, protože mohou způsobit žaludeční nevolnost a jiné závažné gastrointestinální nežádoucí účinky.
 • Glukosamin sulfát/ chondroitin sulfát (SYSADOA), alternativa léčby, která při pravidelném dlouhodobém užívání může snižovat bolest a zlepšovat funkci kloubu, a to s určitým zpožděním.

Viskosuplementace (viz.níže)

Steroidní injekce

 • Intraartikulární injekce steroidů, jako je kortizon, jsou obvykle doporučovány k poskytnutí krátkodobé úlevy. Opakované použití může vést k poškození chrupavky.

Operace kolenního kloubu

Celková náhrada kolenního kloubu je poslední možnost pro pacienty, u kterých je bolest kolena závažná a nemůže být odstraněna jinými léčebnými postupy.

 • Stejně jako u všech velkých operací to může představovat vážná zdravotní rizika a dlouhé období zotavení, včetně pracovní neschopnosti

VISKOSUPLEMENTACE

Viskosuplementace je intraartikulární injekce (injekce do prostoru kloubního pouzdra) s tekutinou obsahující kyselinu hyaluronovou. Takto dodávaná kloubní tekutina svými vlastnostmi napodobuje vlastnosti synoviální tekutiny v mladém organismu, aby co nejlépe chránila klouby při pohybu a tlumila nárazy. Gelovou složku obsahuje zdravotnický prostředek např. SynviscOne. 

Přípravky s kyselinou hyaluronovou mají přímé i nepřímé pozitivní účinky na stav kolenních kloubů. Jednak je promazávají, hydratují a neutralizují působení škodlivých volných radikálů, ale zároveň nepřímo působí protizánětlivě díky tomu, že působí na aktivaci příslušného receptoru a mimo jiné indukují syntézu přirozené kyseliny hyaluronové a proteoglykanů. Jako nejúčinnější se přitom jeví vysokomolekulární přípravky živočišného původu. Mezi ně patří i SynviscOne, pro který je navíc vysoká molekulární hmotnost typická a vděčí jí za svůj dlouhodobý účinek. Tento typ přípravků má delší biologický poločas nástupu účinku oproti nízkomolekulárním přípravkům. Přináší však téměř okamžitý mechanický účinek, a tím i rychlou úlevu od bolesti pro pacienty. Jeho účinek přetrvává zároveň i delší dobu.