Příběhy pacientů

Zdeněk Hummel, basketbalista

Zdeněk Hummel začínal v oddíle Orbis Praha, VŠ Praha a Dukla Olomouc. Stal se 4x Mistrem ligy, jako reprezentant ČSSR byl 4x Mistrem Evropy, 2x Mistrem světa.  Od roku 1978 do roku 2011 trénoval prvoligová basketbalová družstva, jednou dokonce i družstvo basketbalistek Valosunu Brno.  Jako trenér reprezentace ČR dovedl 2x basketbalisty na Mistrovství Evropy. Je držitelem titulu Mistr sportu.

Panu Hummelovi byla diagnostikována osteoartróza III. stupně v obou kolenou. Měl problémy s chůzí ze schodů, z kopce, přestal aktivně sportovat a při jakékoli menší námaze cítil úporné bolesti v kolenou. Před aplikací SynviscOne nebylo aplikováno žádné jiné viskosuplementum. Aplikace proběhla spolu s místním znecitlivěním. První 2 dny cítil menší tlak v koleni, dodržoval tedy klidový režim. Po cca 4-5 dnech bolest ustala a pacient chodí, běhá, sportuje (tenis 2-3 hodiny týdně), i po námaze jsou kolena bez bolesti. 

Doporučení MUDr. Jiřího Neumanna, lékaře České atletické reprezentace 

Pro aktivní způsob života je třeba udržovat své klouby ve formě. To platí nejen pro vrcholové sportovce, ale pro všechny, kteří chtějí zůstat ve formě. Ve své ordinaci na klinice (www.sportklinik.cz) se denně setkávám s pacienty, kteří trpí bolestmi pohybového aparátu. Kolena jsou nejnamáhavějším kloubem v těle a jejich bolest cítíme v běžném životě velmi citelně – ať už se jedná o chůzi do schodů nebo vystupování z vozu. Naštěstí je celá řada možností léčení a úlevy od bolesti. Já mám fantastické zkušenosti například s gelovými injekcemi, kdy se tekutina s kyselinou hyaluronovou aplikuje přímo do kloubního prostoru. Takto dodávaná kloubní tekutina napodobuje svými vlastnostmi vlastnosti synoviální tekutiny v mladém organismu, aby co nejlépe chránila klouby při pohybu a tlumila nárazy. Tak snižuje bolest a zvyšuje hybnost kolenního kloubu. Moderní medicína dnes nabízí převratná řešení, na operativní zákrok je vždycky času dost.

 

R. P., muž, nar. 1983, Praha

Sportuji od malička a nechci se toho rozhodně vzdát. Někdy to byl ale problém. Aktivně se věnuji fotbalu a florbalu, dříve jsem byl i profesionálním instruktorem lyžování.
Před šesti lety jsem si ale při fotbalovém utkání přetrhl křížový vaz v koleni a poškodil meniskus. Musel jsem následně podstoupit operaci – plastiku křížového vazu. Asi 2 roky po operaci se objevily první problémy. Především po námaze jsem cítil nepříjemný tlak a bolest v koleni.  Bolest vždy odezněla asi do jednoho dne po sportování, ale po každé větší námaze se vždy vrátila.
Podstoupil jsem další vyšetření a lékař bohužel zjistil, že jsem si při zranění poškodil i chrupavku a příčinou bolestí je poúrazová osteoartróza.
 Doktor mi doporučil podstoupit zákrok, při kterém mi bude do kloubního pouzdra injekčně aplikována chybějící kloubní tekutina. Po konzultaci s ortopedem mi byl aplikován přípravek Synvisc-One. Zlepšení přišlo brzy, asi deset dní po aplikaci. Nepříjemný tlak i bolest odezněla a já se tak můžu naplno věnovat svým koníčkům.

M. T. muž, nar. 1936, Praha

je v současné době v důchodu. Ale ani v tomto období se své životní náplně – sportu – nechce vzdát. Už od dětství se věnoval atletice a v roce 1957 se stal mistrem republiky v běhu na 400 m překážek. Sport byl neodmyslitelnou součástí jeho života. Vystudoval FTVS a do roku 2010 byl učitelem tělesné výchovy na právnické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1968 se věnoval hodně atletice, pak i sjezdovému lyžování.
Na začátku 90. let se ale hodně zatěžované klouby ozvaly a přišly bolesti kolen a kyčlí.
“Zkoušeli mi pomoci perorálními preparáty (chondroitin sulfát) a pak i injekcemi hyalganu a kortikoidů. Jenže ta bolest neustoupila. Nejdřív jsem ji cítil jen při zátěži, potom i nezávisle na ni. Musel jsem bohužel své aktivity – basketball, běh a lyžování - značně omezit.”
Nejvíce  MT omezovali bolesti při sjezdovém lyžování, které je na kolena hodně náročné.
“Když jsem objevil možnost vyzkoušet Synvisc-One, neváhal jsem ani chvilku. Lyžování jsem se vzdát nechtěl a žádné jiné řešení jsem do té doby nenašel.”
K aplikaci došlo v listopadu 2012. Následně absolvoval několikadenní lyžařský pobyt na horách. “Ve srovnání s předchozími lety jsem si lyžování opravdu užil a netrápil se obrovskými bolestmi kolen.”
Výhodou aplikace Synviscu-One byla dle především jediná injekce do každého kolene, oproti předchozím zkušenostem s mnoha injekcemi Hyalganu. Po aplikaci Synviscu-One odjel domů autobusem, aniž by cítil nějaké bolesti či tlak v koleni. 
„Cítím se teď velmi dobře, po injekci Synviscu-One se mi opravdu ulevilo. Můžu se znovu věnovat lyžování, posilovně i jízdě na kole. Příjemné jsou i procházky. Před dalším lyžováním určitě zvážím další aplikaci, kterou doporučuji i ostatním, kteří se trápí bolestmi kolen. Jedna injekce – o trápení méně!“


H. K., žena, fyzioterapeutka, nar. 1954, Liberec

Narodila jsem se v r. 1954 sportovně založeným rodičům. Maminka - učitelka tělocviku, tatínek - sokol a všestranný amatérský sportovec. A tak celé mé dětství a dospívání provázel sport v jakékoli podobě - lyžování, turistika i vysokohorská, tenis, plavání, sokol aj. Proto jsem později volila i zaměstnání, které mělo k fyzické aktivitě blízko, a stala se fyzioterapeutem.
V dospělém věku jsem propadla dálkovým pochodům a chodila "padesátky" jak o život. Několikrát jsem jela i zimní Jizerskou 50. Tam byl, myslím, prvopočátek mých potíží s koleny. Důvodem byla asi nepřiměřená zátěž a také dědičná záležitost ze strany matky (babička, sestřenice po totální endoprotéze (TEP) jednoho kolene, máma  má TEP obou kolen)
V roce 1985 jsem utrpěla úraz při cvičení - distorzi kolene s natržením kolenního vazu. Trochu nešťastné asi bylo řešení konzervativní léčbou - vysoká sádrová fixace po dobu 9 týdnů. Následkem bylo výrazně ochablé svalstvo nohy.
Následovala změna stereotypu chůze. Postupný návrat k normálu trval prakticky celý rok. Bolesti ale přetrvávaly podstatně déle, výrazně jsem proto omezila sportovní aktivity, a to mělo za následek i přibývání na váze. Když potíže ustoupily, vrátila jsem se k lyžím - běžkám, turistice a plavání. Opravdové potíže nastaly v roce 2000, kdy jsem nešťastně šlápla na schodech, znovu si koleno zhmoždila, přidal se výpotek s následnou punkcí a vyšetřením magnetickou rezonancí. Byla mi diagnostikována gonartróza a proveden první opich kolene.
Obtíže však přibývaly - bolesti při změně počasí, při větší zátěži, omezení rozsahu pohybu v kolením kloubu, nejistota při chůzi - občas koleno "vyplo", bolestivá chůze ze a do schodů. Pak se přidaly i klidové a noční bolesti, koleno otékalo, měnila se jeho konfigurace, ochabovaly svaly stehna a bérce, spadla nožní podélná i příčná klenba, vznikl vbočený palec.
Nyní, poslední 2 roky, výrazně omezena sportovní aktivita - jen cvičení v odlehčených polohách, Orbitrek. Znovu i přibírání na váze - 163 cm/92 kg. Nabízela se výměna kolene, ale to považuji za krajní řešení. Razím heslo, co je moje, to se počítá.
Jeden z pacientů mě upozornil na řešení ve formě injekce Synvics-One. Injekci aplikoval koncem IV/2013  ortoped KN Liberec prim. MUDr. Kratochvíl, nebylo to příjemné, jen ke konci aplikace jsem měla pocit, že se "to" tam nemůže vejít.  V mém případě šlo o stupeň artrózy 3-4 , tedy tzv. kost na kost. Vešlo se! Velmi brzy přišla úleva - ustoupila bolest, dostavil se pocit lepší hybnosti, úleva při chůzi (schody, nerovný terén), změna stereotypu chůze a méně kulhání.
Netroufám si sice běhat a skákat, ale jinak jsem spokojená. Můžu zase chodit delší vzdálenosti, cvičit, plavat a těším se na zimu na běžky. Se zvýšenou aktivitou snad půjdou dolů i kila. Snížení hmotnosti je při této diagnóze velmi důležité. Ale hlavně oddálím operaci.
Injekce byla zatím jedna, počítám, že po nějaké době bude i další. Po zkušenostech mohu preparát jen doporučit. Díky za tuto možnost léčby!